понеділок, 15 лютого 2021 р.

Матеріал для створення стінівки до Дня Державного Герба

 

 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю постановою Державний Герб України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Проєкт герба, затверджений Верховною Радою, був розроблений групою українських геральдистів — Андрієм ГречиломОлексієм Коханом та Іваном Турецьким.

Герб Держави Україна — синій щит із золотим тризубом київського князя Володимира Великого – за Конституцією, один із трьох державних символів - нарівні з прапором і гі́мном.


Щодо походження і значення українського герба Тризуба існують різні теорії, жодна з них не є загальновизнаною. Відомо до 40 тлумачень знаку - тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім'я перемоги життя над смертю. Є гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.

Утім, є спостережливе сучасне трактування.

ВОЛЯ


Зображення тризуба археологи знаходять повсюдно на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. Посли Київського князя Ігоря (912—945 рр.) при укладанні договору з візантійцями мали свої печатки з тризубами. Київський князь Володимир Святославович (980—1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого — тризуб. Для Володимира власна монета була символом влади, символом держави, підкресленням його авторитету. На срібляниках і златнику Володимира пізніше з’являється його родовий герб тризуб.

Тризуб був і на срібних монетах Ярослава Мудрого




Традиція використання тризуба як гербу веде свій початок від герба Української Народної Республіки, від ухвал 12 лютого 1918 року Малої ради у Коростені та 22 березня того ж року Української Центральної Ради в Києві. З 22 січня 1919 року, згідно із законом про Злуку, Тризуб став використовуватися і як герб Західно-Української Народної Республіки. У законі, ухваленому Малою Радою 25 лютого 1918 року в Коростені (Київ тоді був захоплений більшовиками), ідеться: «Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого».

Сама назва «тризуб» з’явилася та прижилася вже після того, як його затверджено державним гербом УНР. «…Се оздоба питоменна, не запозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною i культурною історією», – писав Михайло Грушевський у статті «Український Державний герб» наприкінці лютого 1918 року, невдовзі після узаконення Тризуба символом УНР.




Особливим часом для державної символіки стали події зими 2013-2014 року, на Майдані під час Революції Гідності тризуб малювали на щитах і шоломах.









Немає коментарів:

Дописати коментар